Poziom kreatyniny we krwi

Kreatynina stanowi produkt przemiany materii mięśni (głównie mięśni szkieletowych). Jej poziom we krwi odzwierciedla zdolności filtracyjne nerek. Poziom kreatyniny ponadto może być badany w dobowej zbiórce moczu (umożliwia to wyliczenie tzw. klirensu kreatyniny). Jednak w realiach polskich o wiele większe znaczenie ma badanie krwi.

Norma poziomu kreatyniny dla populacji polskiej (osób dorosłych) to 0,6- 1,3 mg/ dl.
Wyniki plasujące się powyżej tej normy wskazują na problemy z wydolnością nerek. Niższe wartości mogą występować po zażywaniu niektórych leków takich jak np. glikokortykosteroidy (leki działające przeciwzapalnie).

Podwyższony poziom kreatyniny jest powodem do niepokoju. Niewydolne nerki to często jedna z przyczyn zgonu. Brak możliwości filtracji krwi powoduje zatrzymywanie w organizmie zbędnych substancji, które powodują do jego powolnego zatruwania (więcej na ten temat – https://portaldlazdrowia.pl/kreatynina/).

Podwyższony wynik należy jednak zweryfikować, przy pomocy powtórnego badania. Choroby nerek takie jak przewlekła niewydolność nerek (aktualnie nazywana przewlekłą chorobą nerek) to stan postępujący, w którym kolejne poziomy kreatyniny (w różnych odstępach czasu) są coraz wyższe. W przypadku postaci ostrej tej choroby poziom kreatyniny w wyniku wprowadzenia prawidłowego leczenia po pewnym czasie normalizuje się.